Zapisuję, bo przemijam. Dzielę się, bo lubię mnożyć. Dziergam, bo to daje radość mi i innym! Jak miło, że tu zaglądacie! :-
Blog > Komentarze do wpisu

Piosenki patriotyczne w podręcznikach inaczej

Jestem dość tolerancyjna (właściwie zupełnie tolerancyjna), więc nieczęsto dopada mnie uczucie zbulwersowania, ale tym razem mnie dopadło.

Już wyjaśniam.

Mam dzieci w IV klasie podstawówki i mają tam przedmiot "muzyka", a do niego podręcznik. Ostatnio wracają ze szkoły podśpiewując hymn Batalionu "Parasol", czyli "Pałacyk Michla". Podjęłam nutę i śpiewam z dzieciakami, ale nagle okazało się, że one poznały trochę inne słowa.

- Jak to? Pani nauczyła was innych słów?

- Nie pani - pada odpowiedź - tylko podręcznik! W podręczniku tak mamy, a pani mówi, że jeszcze rok temu uczniwie uczyli się "normalnych" słów i jej teraz też się myli! - dzieciaki prześcigały się w wytłumaczeniu mi, o co chodzi.

Zaniemówiłam...Uspokoiłam się i mówię:

- OK. Zaśpiewajcie mi tę swoją wersję.

Słucham... Wiekszość pasuje, ale np. "To warszawiaki, fajne chłopaki są" zastąpiono "To warszawiacy, same urwisy.Hej!", "Sanitariuszki, morowe panny" zamieniono na "sanitariuszki - śliczne są panny"... i jeszcze: "Szkopy się złoszczą" na "Niemcy się złoszczą". Poza tym w podręczniku brakuje chyba z dwóch zwrotek, bo pewnie też były "niepoprawne".

Jestem zbulwersowana, bo dzieci powinny znać oryginały pieśni i piosenek patriotycznych! Jeśli są w nich słowa, zwroty dla nich niezrozumiałe, to nauczyciel lub podręcznik ma obowiązek im to wytłumaczyć, a nie przeinaczać.

W ten sposób niedługo podmienią nam tekst "Bogarodzicy" (ło matko, tam to dopiero jest co tłumaczyć!), albo "My, Pierwsza Brygada", że nie wspomnę o Mazurku Dąbrowskiego!

 

PS. Oto dane podręcznika:

 

Muzyka, Klucz do muzyki - podręcznik, część 1, klasa 4-6, szkoła podstawowa.

Autorki: Katarzyna Jakóbczak-Drążek , Urszula Smoczyńska , Agnieszka Sołtysik

piątek, 09 października 2009, pikselka

Polecane wpisy

  • Ciążówki - nie tylko na ciążę :-)

    Jane Margolies zaprojektowała sukienki ciążowe, które w miarę potrzeby mogą się poszerzać, a na koniec z powrotem skurczyć :-) Są proste, eleganckie, wygodne i

  • Młoda oratorka, a jaki temat...

    Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Fronda też pisze na jej temat. 12-year-old speaks out on the issue of abortion

  • Instruktor teatralny dla dzieci

    Poszłam dziś w zastępstwie córki na pierwsze spotkanie grupy teatralnej dla dzieci przy naszym Domu Kultury. Wytłumaczyłam nieobecność córki, dostałam dla niej

Komentarze
2009/10/09 21:49:46
Moj syn tez chodzi do IV klasy i nauczycielka podyktowała zmiany w piosence.I sama bym nie zauwaxyła tylko gdy uczył sie z netem spiewac to nie pasowały mu słowa-
Niedługo nie będzie wiadomo jak sie odezwać,czy cos powiuedziec aby ktos nie poczuł sie urażony,tylko jakos o nas nikt nie mysli
-
oio
2009/10/09 22:28:35
Czepiasz sie. Ta piosenka ma 100 roznych wersji - doszukiwanie sie "poprawnosci politycznej" to przejaw jakiejs paranoi...

Ja znam w wersji:
"bronia sie chlopcy", a nie "bronia jej chlopcy"
"Kazdy z chlopakow", a nie "kazdy chlopaczek"
"morowe", a nie "sliczne"
"A gdy cię trafi kula jaka", a nie "wiec gdy cie kulka trafi jaka"
itp itd.

ale: www.sww.w.szu.pl/index.php?id=slowo_14 czy
members.chello.pl/j.uhma/palacyk.html
-
2009/10/09 23:04:20
Ty piszesz o minimalnych zmianach, które są naturalnym zjawiskiem, bo ktoś się np. przesłyszał i źle nauczył, a te zmiany są naniesione umyślnie. "Szkopy" - wiadomo dlaczego, ale bawi mnie nazwanie warszawiaków urwisami, co zupełnie zmienia wydźwięk tej zwrotki.
Ten hymn śpiewali sobie do dodania odwagi, do przetrwania najtrudniejszych chwil, a te zmiany je trywializują, spłaszczają, nie oddają tamtych emocji.
Mnie się to nie podoba!
Ja uczę dzieci oryginalnych tekstów i Pierwszą Brygadę śpiewaliśmy już w przedszkolu.
-
oio
2009/10/10 12:07:20
"bawi mnie nazwanie warszawiaków urwisami, co zupełnie zmienia wydźwięk tej zwrotki." - bardzo mi przykro, ale autor tej piosenki pisal wlasnie o "urwisach". To, ze pozniej tekst piosenki zmieniono i my uczylismy sie o "fajnych chlopakach" to inna sprawa.
Mnie bawi upieranie sie, ze "to co ja znam, jest prawdziwe i jedynie poprawne!".

Doszukujecie sie spiskow tam, gdzie ich nie ma...
-
2009/10/25 16:46:58
Żaden wiersz,żadna piosenka czy jest znanego autora czy nieznanego,nie ma prawa być zmieniana ma pozostać w oryginale ale u nas jest takie prawo jakie jest??????????