Zapisuję, bo przemijam. Dzielę się, bo lubię mnożyć. Dziergam, bo to daje radość mi i innym! Jak miło, że tu zaglądacie! :-

Dzieciowate

piątek, 09 października 2009

Jestem dość tolerancyjna (właściwie zupełnie tolerancyjna), więc nieczęsto dopada mnie uczucie zbulwersowania, ale tym razem mnie dopadło.

Już wyjaśniam.

Mam dzieci w IV klasie podstawówki i mają tam przedmiot "muzyka", a do niego podręcznik. Ostatnio wracają ze szkoły podśpiewując hymn Batalionu "Parasol", czyli "Pałacyk Michla". Podjęłam nutę i śpiewam z dzieciakami, ale nagle okazało się, że one poznały trochę inne słowa.

- Jak to? Pani nauczyła was innych słów?

- Nie pani - pada odpowiedź - tylko podręcznik! W podręczniku tak mamy, a pani mówi, że jeszcze rok temu uczniwie uczyli się "normalnych" słów i jej teraz też się myli! - dzieciaki prześcigały się w wytłumaczeniu mi, o co chodzi.

Zaniemówiłam...Uspokoiłam się i mówię:

- OK. Zaśpiewajcie mi tę swoją wersję.

Słucham... Wiekszość pasuje, ale np. "To warszawiaki, fajne chłopaki są" zastąpiono "To warszawiacy, same urwisy.Hej!", "Sanitariuszki, morowe panny" zamieniono na "sanitariuszki - śliczne są panny"... i jeszcze: "Szkopy się złoszczą" na "Niemcy się złoszczą". Poza tym w podręczniku brakuje chyba z dwóch zwrotek, bo pewnie też były "niepoprawne".

Jestem zbulwersowana, bo dzieci powinny znać oryginały pieśni i piosenek patriotycznych! Jeśli są w nich słowa, zwroty dla nich niezrozumiałe, to nauczyciel lub podręcznik ma obowiązek im to wytłumaczyć, a nie przeinaczać.

W ten sposób niedługo podmienią nam tekst "Bogarodzicy" (ło matko, tam to dopiero jest co tłumaczyć!), albo "My, Pierwsza Brygada", że nie wspomnę o Mazurku Dąbrowskiego!

 

PS. Oto dane podręcznika:

 

Muzyka, Klucz do muzyki - podręcznik, część 1, klasa 4-6, szkoła podstawowa.

Autorki: Katarzyna Jakóbczak-Drążek , Urszula Smoczyńska , Agnieszka Sołtysik

piątek, 02 października 2009
Jane Margolies zaprojektowała sukienki ciążowe, które w miarę potrzeby mogą się poszerzać, a na koniec z powrotem skurczyć :-) Są proste, eleganckie, wygodne i bardzo praktyczne. Aż dziw bierze, że nikt wcześniej nie wpadł na takie rozwiązanie?!
Ile ja się namęczyłam z ubraniami, żeby było wygodnie i estetycznie. Ech, ale kolejnej ciąży nie przewiduję. Może ktoś z Was wykorzysta to znalezisko i zainspiruje swoją krawcową/krawca?
Znalazłam w serwisie ChangeObserver
MBL Profile Preview


środa, 18 lutego 2009


Zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Fronda też pisze na jej temat.
12-year-old speaks out on the issue of abortion

piątek, 03 października 2008

Poszłam dziś w zastępstwie córki na pierwsze spotkanie grupy teatralnej dla dzieci przy naszym Domu Kultury. Wytłumaczyłam nieobecność córki, dostałam dla niej drobiazgi na przywitanie i pani instruktor mówi do mnie:

"Niech pani to schowie dla niej..."

Wymiękłam. Wyszłam i jestem wściekła.

Jak można zatrudniać takie osoby? Dom Kultury? Jakiej kultury? Na pewno nie poprawnej polszczyzny!

Teraz jest mi raczej smutno. Moja córka wie, że nie mówi się schowie, tylko schowa. Wie również wiele innych rzeczy. Czego nauczy jej ta pani?

Masakra!!!

MBL Profile Preview
środa, 14 maja 2008

Dziś moja córcia wróciła ze szkoły cała we łzach. Łkała i łkała, aż w końcu wydukała, że ksiądz za brak kleju ukarał ją tym, że nie wybrał do śpiewania psalmu podczas I Komunii Św.

Problem nie polega na tym, że Nela ma wybujałe ambicje... Problem polega na tym, że ona na to zasłużyła. W parafialnej scholi śpiewa od 5-tego roku życia, chodzi na wszelkie nabożeństwa i uroczystości, już drugi rok uczestniczyła w pełni w Triduum Paschalnym no i ogólnie nie ma w klasie (oprócz jej brata) drugiego dziecka tak gorliwego w tym wieku.

A tu ksiądz, kiedy z nim rozmwiałam przez telefon, stwierdził, że brak jej pokory, bo nie poprosiła nikogo, aby jej pożyczył kleju... !!!

Nela prosiła, ale nikt z klasy nie chciał jej pomóc. Z satysfakcją dali jej klej, kiedy ksiądz już wybrał inne dziewczynki do śpiewania. Wstrętne, złośliwe dzieciaki! Nie umiem inaczej tego sklasyfikować.

Razem z nią i ja się popłakałam. Jak tak można? Gdzie sprawiedliwość?

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
O autorze